2010 m. spalio 25-28 d. grupė Kalvarijos savivaldybės bendruomenių atstovų dalyvavo tarptautiniame seminare – kelionėje. Seminaro tema ,,Pagrindinė bendruomenių veikla, bendruomenės narių aktyvumo ir iniciatyvumo skatinimas, miestelių ir kaimo bendruomenių patirtis. Latvijos, Švedijos modelis”.
Pirmasis dalykinis susitikimas vyko Rygos priemiestyje Kekavos savivaldybėje, turinčioje 22 tūkst. gyventojų. Kekavos vicemeras, savivaldybės darbuotojai, nevyriausybinių organizacijų atstovai pristatydami savivaldybę, supažindino su rengiamais ir įgyvendintais pastatų renovacijos, vandentvarkos, nedarbo mažinimo, aplinkosaugos, neįgaliųjų integracijos į bendruomenės gyvenimą, projektais, turimais užsienio partneriais.
Atvykę į Rygą, turėjome poros valandų apžvalginę kultūrinę programą po senamiestį. Gėrėtis puikia, senąją miesto architektūra nesutrukdė nei pilantis „ kaip iš kibiro” lietus.
Vakare kompanijai TALLINK SILJA LINE priklausančiu keltu pajudėjome Švedijos link. Jūra rami. Kaip ir dauguma keleivių, stebėjome slenkančias Rygos krovininio uosto krantines ir tiktai išplaukus į atvirus įlankos vandenis, ėjome apžiūrinėti laive įrengtų daugybės barų bei parduotuvių, stebėti pramoginių renginių.
Rytą, nepatingėjusieji atsikelti anksčiau, turėjo galimybę, prieš įplaukiant į Stokholmą pasigrožėti jį supančiomis Archipelago salomis.
Antrasis susitikimas vyko Švedijoje Stokholmo miesto Nakos savivaldybėje. Tai trečioji pagal dydį Stokholmo savivaldybė. Išlipę iš autobuso, maloniai nustebome, pamatę prieš savivaldybę, greta Švedijos, Europos Sąjungos vėliavų iškeltą ir Lietuvos trispalvę. Savivaldybės atstovai pristatė jos vystimosi gaires 2006-2010 m., išsamiai supažindino su vykdoma kultūros ir švietimo politika, orientuota į vaikų ir jaunimo ugdymą, maloniai atsakė į daugybę grupės pateiktų klausimų.
Po susitikimo pradėjome pažintinę kelionę po Švedijos sostinę. Šis miestas išsidėstęs ant daugybės salų ir pusiasalių. Čia daug ne tik tiltų, bet ir prieplaukų. Didesni ir mažesni laivai – tai viena iš pagrindinių susisiekimo priemonių. Mieste gyvena 1,25 milijonai gyventojų, o jo priemiesčiuose, išsimėčiusiuose po aplinkines salas ir saleles, dar priskaičiuojama daugiau kaip trys šimtai tūkstančių. Istorinis miesto centras yra taip pat saloje, išraižytas siauromis, paslaptingomis gatvelėmis, siauriausia miesto gatvele, teturinčia vos metrą pločio, su nedidelėmis aikštėmis, kurias supa daugybė kavinukių, restoranų, galerijų ir suvenyrų parduotuvių. Miestą puošia romaninio-gotikinio stiliaus bažnyčios, karališkieji rūmai, daug bajorijos rūmų, rotušė (1911-1923 m.). Buvo smagu pamatyti daugelio nustebimą, supratus, kad kai kurie, prie Švedijos karalių rūmų esantys orūs sargybiniai, merginos.
Apsilankėme viename iš labiausiai lankomų Švedijos muziejų – karališkojo laivo „Vaza” muziejuje. Jo istorija prasideda XVII a. pradžioje, kai buvo nuspręsta pastatyti patį galingiausią tų laikų laivą. „Vaza” buvo baigtas 1628 m. Jame tilpo net 64 patrankos ir 450 kareivių bei įgulos narių. Deja, nepaprastai iškilmingos laivo išlydėtuvės baigėsi tragedija ir tik prieš tris dešimtmečius laivas buvo iškeltas iš jūros dugno ir aplink jį pastatytas muziejaus pastatas. Muziejaus eksponatai pateikiami labai išradingai, todėl jame gali patirti daug įspūdžių įvairaus amžiaus lankytojai.
Dar neatsigavę nuo patirtų įspūdžių , išskubėjome į kitą objektą – Stokholmo Rotušę miesto savivaldybės pastatą, esantį rytiniame Kungsholmen salos pakraštyje. Šiame pastate vyksta savivaldybės tarybos posėdžiai, Nobelio premijos laureatų banketai ir yra viena iš sostinės turistų lankomų vietų. Pastato statybos vyko nuo 1911 m. iki 1923 m. Rotušės bokšto viršų puošia trys paauksuotos karūnos (Švedijos imperijos simbolis). Rotušės pastate yra dvi salės: „Mėlynoji salė” ir „Auksinė salė”. Mėlynojoje salėje yra rengiamas banketas, po kasmetinio Nobelio premijos įteikimo. Čia yra ir didžiausi Skandinavijoje vargonai. Virš Mėlynosios salės yra įspūdinga Auksinė salė, kurią puošia 18 mln. paauksuotų plokštelių mozaika.
Į paskutinį susitikimą teko vykti dar keletą šimtų kilometrų už Stokholmo. Tai vienas buvusių geležies rūdos kasyklų regionų – Bergslagenas. Lankėmės nedidelėje, turinčioje 4,5 tūkst. gyventojų, savivaldybėje. Mus sutiko to regiono atstovės, dirbančios su LEADER programa. Uždarius senąsias kasyklas, darbo neteko nemažai žmonių, todėl pagrindiniai regiono uždaviniai: naujų darbo vietų kūrimas, regiono patrauklumo didinimas, turizmo skatinimas. Darbuotojos kantriai atsakė į daugybę pateiktų klausimų. Be kita ko sužinojom, kad savivaldybėje du kartus per savaitę dirba vienas policijos darbuotojas po 4 valandas, kad nusikaltimų skaičius (kaip ir visoje Švedijoje) 1 gyventojui, lyginant su Lietuva, labai nedidelis. Beje, alkoholis Švedijoje parduodamas tik specializuotose parduotuvėse.
Visa kelionė, susitikimai buvo įdomūs, įsimintini tiek dalykine, tiek pažintine prasme: praplėtė supratimą apie minėtų institucijų darbą, numatomas gaires ateičiai bei leido nors trumpam pabuvoti jų kasdieninėje darbinėje aplinkoje. Naudinga savo akimis pamatyti, kaip yra svetur, pasisemti patirties, tobulėti.
Po kelionės, patirtais įspūdžiais, grupė pasidalijo su Kalvarijos savivaldybės, VVG darbuotojais, bendruomenės nariais.

Laima Karpavičienė

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *